„Małe Dyktando” już po raz dwudziesty!

Ortografia- inaczej „ pisownia", jest to zbiór zasad i norm regulujących sposób zapisu słów danego języka za pomocą liter alfabetu lub innych symboli. W skład zasad ortograficznych wchodzą również reguły zasad interpunkcji.
Znaczna część ludzi ma problemy z ortografią. Pisownię trudniejszych wyrazów możemy doskonalić czytając książki, artykuły w czasopismach bądź innych dostępnych źródłach pisanych. Polska ortografia jak i sam język nie należą do najłatwiejszych, ale mimo to warto się ich uczyć.

Dlatego też już 20 lat temu z inicjatywy p. Krystyny Kozłowskiej, ówczesnej nauczycielki klas młodszych  oraz p. Elżbiety Wojewody, która pełniła funkcję wicedyrektora Szkoły Podstawowej nr3 w Sochaczewie zrodził się pomysł organizacji pierwszego na terenie miasta międzyszkolnego konkursu „Małe Dyktando”.

Pierwszy raz, 14 maja 1999r.  dyktando napisali uczniowie wszystkich  miejskich Szkół Podstawowych:  nr 1, 2, 3, 4, 6 i 7. Tekst „Komórka na strychu”  zaskoczył zarówno dzieci, jak i nauczycieli. Okazał się on bardzo trudny i to nie jak przewidywano z powodu wyrazów „ kruczków”, a z uwagi na nieco archaiczny język, trudną interpunkcję, nietypową stylistykę. Został wybrany przez  Teresę Janicką- Panek dyrektora nauczania początkowego w Ośrodku Metodycznym w Skierniewicach. Kolejne teksty wybierała
p. Lidia  Zielkowska- metodyk nauczania początkowego również z Ośrodka Metodycznego w Skierniewicach. Pierwszą laureatką, zdobywczynią złotego medalu, która jako jedyna  bezbłędnie napisała tekst dyktanda „Komórka na strychu” była Katarzyna Staruń, ucz. kl. IIIE (wych. p. Małgorzata Dobrzyńska) z SP.3 Niewielkie pomyłki popełniły dwie uczennice SP 2: Katarzyna Kaczmarek i Aleksandra Wyrzykowska. Zespołowo główną nagrodę ufundowaną wówczas przez naczelnika Wydziału Kultury i Sporu Urzędu Miejskiego w Sochaczewie  zdobyli uczniowie ze szkoły nr 2. W kolejnych edycjach konkursów liderzy wśród szkół zmieniali się.
 Nie sposób oczywiście wymienić wszystkich laureatów i szkół z najwyższego podium.

Konkurs „Małe Dyktando” cieszył się dużym zainteresowaniem, a  jednocześnie
 w wyniku reformy dwie szkoły podstawowe : SP 1i SP 6 przeobraziły się w gimnazja stąd liczba uczestników zmalała i tak zrodził się pomysł rozszerzenia go o szkoły gminne. Od VII edycji, czyli od 2005r. w konkursie brali udział także uczniowie ze szkół w Kątach, Żukowie, Gawłowie, Mokasie i Wyczółkach.

Przez długi czas uczniowie oceniani byli indywidualnie, otrzymując medale
i nagrody książkowe oraz zespołowo, zdobywając puchary dla szkół. Wszyscy uczestnicy oraz nauczyciele otrzymywali i otrzymują pamiątkowe dyplomy .

Od samego początku stałymi sponsorami konkursu są: Burmistrz Miasta Sochaczew, Wójt Gminy Sochaczew, oraz Rada Rodziców naszej szkoły. Nasze działania, w ciągu tych dwudziestu lat , wspierali także różni sponsorzy indywidualni, w większości rodzice dzieci oraz firmy i hurtownie m. in. : BACOMA, obecny MARS, Zakłady Tworzyw Sztucznych BORYSZEW S.A, Hurtownia KIM i wiele innych. Dzięki wszystkim ofiarodawcom uczestnicy oprócz nagród rzeczowych mają zapewniony słodki poczęstunek, niwelujący towarzyszący konkursowym zmaganiom stres.

Na przestrzeni lat zasady konkursu ewaluowały w zależności od potrzeb środowisk szkolnych. Obecnie, ze względu na różną liczebność zgłaszanych przez szkoły zespołów,  uczniowie oceniani są tylko w kategorii indywidualnej otrzymując medale i nagrody książkowe. Dzięki przychylnemu spojrzeniu komisji liczba nagradzanych corocznie jest bardzo wysoka, bo przecież najważniejsze jest zainteresowanie dzieci zawiłościami pisowni polskiej i rozwijanie czujności ,  sprawności ortograficznej.

Dzięki współpracy z lokalnymi mediami:  dwutygodnikiem „Ziemia Sochaczewska” ,
 „ Echo Powiatu” laureatów naszego konkursu poznają także mieszkańcy naszego miasta.

Tradycyjnie  konkurs zawsze odbywa się na początku maja. Adresowany jest głównie do uczniów klas trzecich, ale biorą w nim udział także najlepsi uczniowie klas drugich. Od kilku lat autorką dyktand jest obecna metodyk edukacji wczesnoszkolnej,
p. Zofia Szydełko.

W tym roku, po raz dwudziesty „ Małe Dyktando” odbędzie się 11 maja. Będzie to jubileuszowa edycja, na którą serdecznie zapraszamy! Aż trudno uwierzyć, że tak szybko  tyle lat minęło…, a liczba wszystkich uczestników na przestrzeni tych  lat osiąga liczbę około 700.  Zapraszamy najmłodszych mistrzów ortografii do zmagania się z trudnym językiem  polskim na terenie naszej szkoły.

Wszystkich chętnych, i tych małych , i tych dużych zachęcamy do sprawdzenia swoich umiejętności ortograficznych na podstawie pierwszego, historycznego już tekstu „Komórka na strychu”.

„Komórka na strychu” wg Marii Kownackiej

Komórka na strychu przez lato stała prawie pusta. A teraz ile w niej różnych bogactw! U pułapu wiszą długie wiązki suszonych owoców, a pachną tak mocno, że aż się w głowie kręci. Na półce stoją słoje z borówkami, a na gwoździu wisi pękaty woreczek. W tym woreczku jest wełna na skarpetki i rękawiczki. Koło okrągłego okieneczka wiszą okrągłe makówki. Na podłodze suszy się cebula i czeka, żeby ją spleść w warkocze za suche łodyżki. Fasola w strąkach schnie sobie na płachcie i czeka, żeby ją wyłuskać. Na papierach pod ścianą leżą skarby zebrane przez dzieci dla ptaków na zimę. Są tam grona jarzębiny, czarnego bzu, nasiona ostu i wiele innych ptasich przysmaków. Trzeba to wszystko zsypać do woreczków.