Październik miesiącem bibliotek szkolnych!

Święto zostało ustalone przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, od 2008 roku, cały miesiąc. Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi: „Książka to przyszłość”.

Nasza biblioteka też czynnie włączyła się w te obchody. Na zajęcia czytelnicze zaprosiliśmy najmłodszych uczniów naszej szkoły kl. O oraz kl. I a. Dzieci poznały przygody Myszki Precelki, która jest stałą bywalczynią półek z książkami. Dzięki takim spotkaniom dzieci postrzegają bibliotekę jako miejsce przyjazne, bezpieczne i miłe a to przekłada się na ich pozytywny stosunek do książek.

Dzieci z klas starszych, w czasie zastępstw doraźnych,  miały okazję zapoznać się z nowościami wydawniczymi, zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w oparciu o Wybory Książek. Uświadamialiśmy naszym czytelnikom, że w dużej mierze mają wpływ na to jak wygląda zasób naszej wypożyczalni oraz, że ich zdanie i preferencje czytelnicze mają dla nas duże znaczenie. Ludzie nawet ci najmniejsi lubią decydować o sobie i lubią być ważni. Spotkania te stały się również pretekstem do rozmów indywidualnych i wymianą informacji na temat ciekawych lektur.

Biblioteka naszej szkoły to nie tylko, miejsce gdzie można spotkać się z ciekawą książką, to również miejsce wymiany pomysłów, myśli i kreatywnej pracy.

Gdy zaprosiliśmy dzieci do pracy w kole teatralnym, okazało się, że chętnych jest tak dużo że należy utworzyć dwie grupy.  Młodzi aktorzy zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe. Młodsze dzieci odgrywają scenki sytuacyjne oraz elementy dramy, ćwiczymy wymowę i ekspresję , natomiast starsza grupa przygotowuje spektakl „Nasi baśniowi przyjaciele”. Przygotowujemy stroje, scenografię oraz rekwizyty.  Naszym aktorom towarzyszy wielkie zaangażowanie i zapał, który warto ukierunkować.

Biblioteka też jest siedzibą gazetki szkolnej „Trójwiesci”. W październiku stworzyliśmy nową redakcję, która angażować się będzie w tworzenie periodyku aż do końca roku szkolnego. Uczniowie zostali przeszkoleni w zakresie obsługi platformy „Juniormedia”. Pierwsze swoje teksty i zdjęcia mogli opublikować w najnowszym październikowym numerze gazetki. Wspólnie stworzyliśmy nowe rubryki w oparciu o zainteresowania i pasje naszych dziennikarzy.

Święto bibliotek szkolnych obchodzimy przez cały październik ale nasza biblioteka nie zwalnia tempa, mamy jeszcze wiele pomysłów i planów na cały rok szkolny.

05.11.2018