NARODOWE CZYTANIE W TRÓJCE

NARODOWE CZYTANIE  W TRÓJCE

Narodowe czytanie to akcja zapoczątkowana w 2012 r.  W szóstej edycji czytana jest powieść Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie” a  patronat  nad tym wydarzeniem objęła para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser- Duda.

Nasza szkoła również aktywnie włączyła się w tę chlubną akcję. W klasach szóstych przeprowadzono zajęcia podczas których czytano fragmenty „Przedwiośnia”. Książka Stefana  Żeromskiego dotyka bardzo trudnej tematyki społecznej, politycznej ziem Polskich przed pierwszą wojną światową, zawirowania wojenne, ruchy społeczne i polityczne oraz ciężką budowę młodziutkiej państwowości.  W tych trudnych warunkach przyszło żyć Cezaremu Baryce i odnajdywać swą tożsamość narodowościową.

Dzięki naszkicowaniu tła geopolitycznego ziem polskich, popartymi właściwymi fragmentami książki, uczniowie zrozumieli jak wielką ofiarą okupiona jest niepodległość naszej ojczyzny, jak kręta i trudna była droga ku wolości, a słowa hymnu śpiewanego wspólne dla Niepodległej są dużo lepiej rozumiane.

W klasie drugiej w ramach Narodowego Czytania przeprowadzono zajęcia „ Niepodległość w oczach dziecka”, na który poprzez dobór odpowiedniej literatury patriotyczneJ ,zabawy oraz prace plastyczne mówiliśmy o znaczeniu niepodległości i wolności.

Nasza ojczyzna to dobro, o które wszyscy musimy dbać, nie możemy zapominać o tolerancji i szacunku. Wartości te jesteśmy zobowiązani przekazywać w domu i szkole, małym i dużym. To przesłanie jest szczególnie ważne w setne urodziny wolnej Polski.