„Śpiewanie na ludowo” dla rodzin i społeczności szkolnej

„Śpiewanie na ludowo” dla rodzin i społeczności szkolnej

W dniu 06.06.2019r. dzieci ze Świetlicy Szkoły Podstawowej nr 3 w Sochaczewie zaprezentowały piosenki i tańce ludowe dla rodziców i społeczności szkolnej.

Piosenki ludowe śpiewały nasze babcie  i dziadkowie a także pokolenia przed nami.

Śpiewali podczas codziennych czynności: w czasie prania nad rzeką, w czasie zbiorów zboża, ziemniaków, owoców, w czasie darcia pierza na poduszki i pierzyny.

Śpiewali również będąc dziećmi w szkole,  podczas zabaw i świętowania.

Na uroczystości zakładali odświętne ubrania w zależności od regionu, który zamieszkiwali.  Nam bliski jest mało znany strój sochaczewski ale także łowicki, w który ubrane były podczas spotkania dwie nauczycielki świetlicy.

W programie uroczystości zobaczyliśmy również dzieci  w pięknych elementach ludowych stroju i przebraniach stosownych do inscenizacji piosenek.

Słowo wstępne o tradycjach ludowych wygłosiła p. Zofia Wrzesińska.

Prezentowane utwory przez dzieci:

1. „ Czerwone jabłuszko” zaśpiewały i zatańczyły kujawiaka uczniowie z klasy I b i III a pod kierunkiem p. Sylwii Pankowskiej.
  2. „ Była babuleńka”  zaśpiewali i zainscenizowali uczniowie z klasy I c pod kierunkiem p. Heleny Pukosz.
  3. Zabawę ludową „ Nie chcę cię znać” przedstawiły dzieci z klasy I a  pod kierunkiem Wiesławy Mikulskiej.
  4. Dzieci klasy II c pod kierunkiem  p. Justyny Wrzesińskiej- Nowak  i p. Zofii Wrzesińskiej  zaśpiewały i zobrazowały utwór „Czarny baran”.
  5. Uczniowie klas IV zaśpiewali i zatańczyli do utworu „ Jadą goście, jadą” pod kierunkiem p. Urszuli Karazji.
  6.  Uczniowie klasy I c. przedstawili dziecięcą zabawę ludową  pt. „ Grozik” pod kierunkiem p. Jolanty Fiedukowskiej.

Z dużym aplauzem publiczność przyjęła wyjątkowy występ dzieci. Mali artyści zostali wyróżnieni okolicznościowymi buttonami.

05.06.2019