Pamiątki rodzinne – wystawa historyczna w bibliotece szkolne

Najlepsza lekcja historii, to ta którą można zobaczyć na własne oczy.  Pamiątki i źródła historyczne opowiadają najpiękniejsze opowieści.

Z okazji Dnia Patrona Szkoły zorganizowano wystawę, ażeby te najpiękniejsze, bliskie naszej społeczności wątki historyczne przybliżyć uczniom.

Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 3 przynieśli na wystawę, najcenniejsze pamiątki po swoich przodkach.

Można było zobaczyć militaria:

• Mosin – wzór z 1891 r. Skonstruowany pod koniec XIX , rosyjski karabin, który był podstawowym uzbrojeniem piechoty rosyjskiej podczas I wojny światowej i Armii Czerwonej w II wojnie światowej, aż do lat 50  XX wieku.

Ciekawostka: Z karabinu Mosin korzystał najskuteczniejszy strzelec w historii wojskowości – Fin Simo Hayha. W ciągu 100 dni zastrzelił 700 Rosjan podczas wojny sowiecko- fińskiej w 1939 r. oraz strzelec wyborowy Wasilij Zajcew- zastrzelił 250 Niemców podczas obrony Stalingradu w 1942.

•  Bagnet karabinowy Ak -47
  • Bagnet karabinowy „Mauser” – Wermacht z 1939 r.
  • Bagnet karabinowy „Mauser” – Wojsko Polskie z 1939 r.
  • Skrzynka na naboje do broni małokalibrowej – 5,56 mm
  • Kompas wojskowy
  • Lufa wraz z komorą nabojową od karabinu GEWEHR 98 wyprodukowany w Deutsche Waffen      Und Munitionsfabrik – Berlin 1908 r. Lufa jest znaleziskiem z I wojny światowej.
  • Szabla „szaszka” szeregowego artylerii z 1980. W ten typ szabel uzbrojonych było w okresie    międzywojennym wiele pułków broni konnych, m.in. do 1939 r. znajdowały się w zboleniu Szkoły Podchorążych Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim.
  • Menażki
  • Maski gazowe
  •  Krzyż Walecznych na Polu Chwały- oznaczenie wojskowe z 1920 r.

Inne pamiątki :

• Książki:

„Rolnik wzorowy” z 1921 r.

„Praktyczne rolnictwo” 1875

„Pamiętniki Kasztelana Narcyza Olizara” 1831

„Nowy wybór prozy i poezji polskiej” 1978

„Zarys geografii Królestwa Polskiego” 1916r.

• Zdjęcia rodzinne ( lata dwudzieste XX wieku)
  • Mandolina (1960 r. )
  • Mundur Półkownika z batalionu „Gozdawa” walczącego w Powstaniu Warszawskim
  • Magielnica
  • Telefony słuchawkowe (1975 r.)
  • Lustro (1925 r.)
  • Zapalniczka (1965 r. )
  • Żelazka na duszę (1930 r. )
  • Lampy naftowe
  • Gramofon „Narcyz” oraz płyty winylowe „Bambino” (ok. 1960 r.)

Wystawa cieszy się nieustającym zainteresowaniem.

29.10.2019