Dzień Bociana Białego

Dzień Bociana Białego obchodzony jest od 2003 roku dzięki inicjatywie Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”. Święto jest pretekstem do popularyzacji wiedzy na temat życia bocianów oraz ich szczególnego miejsca w polskiej kulturze i krajobrazie. Ma również zwrócić uwagę na potrzebę ich ochrony, bo mimo przyjaznego nastawienia do bocianów, człowiek stał się przyczyną całego szeregu zagrożeń, powodujących śmiertelne wypadki tych ptaków lub ich wycofywanie się z dotychczasowych terenów lęgowych.

Bocian biały – najbardziej polski z polskich ptaków, prawdopodobnie bardziej kojarzony z Polską niż orzeł, którego w przeciwieństwie do bociana bardzo trudno zobaczyć w naturze. Polskie bociany stanowią 20% światowej populacji tego gatunku a więc co piąty bocian na świecie jest Polakiem.

W tym roku jak zwykle młodsi uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w to piękne „bocianowe święto”. Koordynatorkami działań jak zwykle były p. Zofia Szydełko i p. Agnieszka Matusiak. Uczniowie klasy IIb przygotowali audycję zaprezentowaną całej szkole przez radiowęzeł. Maluchy z klas młodszych na ekranach multimedialnych w swoich klasach mogły oglądać różnorodne prezentacje multimedialne czy wystawę zdjęć w holu szkoły. Oczywiście wiele radości sprawiły dzieciom klas 0-III prace plastyczne o „bocianiej” tematyce.

01.06.2021