przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
259643 odwiedzin

ŚWIĘTO STRAŻAKA

A A A

ŚWIĘTO STRAŻAKA

Dzień dobry!

Drodzy Uczniowie, Kochane Świetliczaki - 4maja obchodzimy Święto Strażaków.

Praca straży pożarnej jest bardzo niebezpieczna, ale i bardzo potrzebna. Dzięki strażakom możemy czuć się bezpiecznie. To oni narażają swoje życie, aby pomagać innym. Żyją w ciągłym napięciu, nie wiedząc, co przyniesie im każdy nowy dzień. Są bardzo odważni, od nich zależy ludzkie życie. Powinniśmy ich szanować i myśleć o nich jak o bohaterach.

Narysujcie dla nich laurkę „z gorącymi  jak ogień” życzeniami płynącymi prosto z serca. Prześlijcie zdjęcie laurki na maila szkoły (może uda nam się przekazać Wasze dzieło wraz z życzeniami naszym sochaczewskim strażakom?)

Teraz kilka propozycji zabaw

ROLKOWY WĄŻ

Do zabawy potrzebne będą:

- rolki po papierze toaletowym- krótsze,

- rolki po papierze kuchennym – dłuższe,

- sznurek lub wstążka,

- kredki, pisaki lub farby,

- możemy również wykorzystać kolorowy papier i klej.

Jak się bawić?

Możecie pokolorować rolki, narysować lub nakleić na nich jakieś kolorowe wzory, które będą symulować strażackiego węża, narysujcie oczy, buzię, itd. Przez narysowanie na rolkach odpowiednich elementów możecie stworzyć węża groźnego bądź np. przyjaznego. Następnie przeciągnijcie sznurek przez wszystkie rolki, zawiązując jego koniec wokół ostatniej rolki. Mamy gotowego węża! Możecie go wykorzystać do domowej zabawy np. podczas akcji gaśniczej strażaków lub baśni  z wężami, w której wzorzysty wąż może być dowódcą lub jednym z głównych bohaterów.

NOWE SŁÓWKA

Do zabawy potrzebne będą:

-kartka papieru,

-długopis.

Jak się bawić?

Zabawa polega na zmienianiu, modyfikowaniu, tworzeniu nowych nazw przedmiotów codziennego użytku, pamiętając cały czas o ich funkcji                    i przeznaczeniu. Np.:

ŁÓŻKO - leżalnik, spalnik, odpoczywacz ;

ZEGAREK - czasownik, wskazywacz, pokazywacz czasu.

Kto wymyśli więcej nowych określeń na dane przedmioty – wygra. Możecie tworzyć nawet najbardziej dziwne i niezwykłe słowa . Warto je spisać i zachować oryginalne, często niebanalne pomysły. 

WYRAZY Z WYRAZU

Do zabawy potrzebne będą:

-  kartka papieru,

-  długopis lub pisak.

Jak się bawić?

Zabawa polega na tworzeniu różnych słów z liter zawartych w wybranym, długim wyrazie – im dłuższy wyraz, tym więcej możliwości. Np. prowadzący zabawę podaje słowo: „lokomotywa”. Zadaniem uczestników zabawy jest wypisanie jak najwięcej nowych słów z liter, które wchodzą w skład tego słowa. Przykład: „lok”, „mowa”, „motyl”, itd. Kto ułoży najwięcej nowych słów – wygrywa!

WESOŁEJ ZABAWY!!

Pozdrawiam Was serdecznie. Do zobaczenia!

Wiesława Mikulska

 

kontakt