ŚWIĘTA MAJOWE

ŚWIĘTA MAJOWE

Drodzy Uczniowie i Rodzice! Wyszukajcie i przygotujcie materiały do uczczenia naszych, polskich świąt majowych.

W tym roku uroczystości majowe, ze względu na pandemię spowodowaną koronawirusem, nie będą tak uroczyste jak w latach ubiegłych.

We własnym domu z najbliższymi możemy to przeżyć uroczyście i przyjemnie.

Majówka rozpoczyna się 1 maja.

1 Maja to Święto Pracy, inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy oraz rocznica wejścia Polski do Uni Europejskiej,

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.  Polskie Święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.  Dzieci, pamiętajcie proszę o wywieszeniu flagi przed domem, na balkonie (z pomocą rodziców), a jeśli jej nie macie, wstawcie chorągiewki w okna lub inne widoczne miejsce.  W ten sposób uczcimy wspólnie święta majowe i wyrazimy patriotyzm oraz szacunek do naszej Ojczyzny.

W linku zamieszczonym poniżej znajdziecie instrukcję, jak wykonać chorągiewkę w domu.

Będziemy cieszyć się z Waszych dzieł. Poproście rodziców, aby zrobili zdjęcie chorągiewkom (może kotylionom, czy orzełkom, które wykonacie). Prześlijcie prace na adres mailowy szkoły – sp3podst@op.pl Docenimy każde dzieło.

3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja  - polskie święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku przez Sejm Czteroletni. Nasza konstytucja była pierwszą w Europie, drugą na świecie po Stanach Zjednoczonych.

Przypomnijcie sobie wiersz Władysława Bełzy pt.: „Katechizm polskiego dziecka” (może nauczycie się na pamięć?)

- Kto ty jesteś?

- Polak mały

- Jaki znak twój?

- Orzeł biały

- Gdzie ty mieszkasz?

- Między swemi

- W jakim kraju?

- W polskiej ziemi

- Czym ta ziemia?

- Mą Ojczyzną

- Czym zdobyta?

- Krwią i blizną

- Czy ją kochasz?

- Kocham szczerze

- A w co wierzysz?

- W Polskę wierzę

Życzymy Wam Dzieci i Rodzice  przyjemnej majówki.

Szczególnie pozdrawiam moich Świetliczaków.

Helena Pukosz wychowawca świetlicy