Światowy Dzień Dziecka

Światowy Dzień Dziecka

Dzień dobry Kochane Świetliczaki !

1 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Dziecka.

Drodzy Uczniowie,

Pragnę Wam złożyć najlepsze życzenia:

samych słonecznych dni, wiele radości, wiernych przyjaciół i dużo szczęścia.

Dzień Dziecka to święto obchodzone niemal na całym świecie. Jednak nie we wszystkich krajach w tym samym dniu i w ten sam sposób. Różnice wynikają przede wszystkim z tradycji narodowych i religijnych danego obszaru kulturowego.

Dziś przypominam Wam o tym, bowiem 1 czerwca to szczególny dzień, w którym pragniemy uszczęśliwić wszystkie małe i duże dzieci.

Pierwszy czerwca to ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Dziecka. W Polsce, Czechach, Słowacji oraz Rosji święto dzieci obchodzi się od 1952 roku. The International Union for Protection of Childhood to organizacja, która za ważne zadanie uznała zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim dzieciom. Organizacja ta zainicjowała obchodzenie Dnia Dziecka.

Historia Dnia Dziecka zaczęła się w 1924 roku w Genewie, kiedy uchwalono Deklarację Praw Dziecka. Dziś dla nas prawo dziecka do życia, miłości, nauki i rozwoju to naturalna rzecz. Jednak nie zawsze  był to oczywisty fakt dla dorosłych.

Święto dzieci w różnych krajach ma różną datę. We Francji dzieci świętują 6 stycznia, w Japonii dziewczynki świętują 3 marca, a chłopcy 5 maja. Natomiast w Turcji Dzień Dziecka przypada na 23 kwietnia.

Różne są  sposoby obchodzenia Dnia Dziecka:

- W Turcji dzieci (w strojach narodowych) tańczą, śpiewają i puszczają latawce.

- Ciekawy zwyczaj mają Japończycy - przed domami wieszają papierowe karpie. Karp symbolizujący tatusia, ma czarny kolor, mamusie zaś czerwony.   Ilość niebieskich papierowych karpi oznacza liczbę synów w danej rodzinie. Natomiast dziewczynki w dniu swego święta organizują wystawę lalek.

Może będziecie mieli ochotę razem z rodzicami i rodzeństwem upiec małe co nieco? 😍😉

Składniki:

- 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej,

- 200 g masła,

- 1/2 szklanki cukru,

- 2 żółtka,

- ulubiony dżem,

- cukier puder.

Dodatkowo: foremki do wykrawania ciastek lub szklanka i plastikowa nakrętka.

Przygotowanie:
Masło pokrój w kosteczkę i dodaj do niego przesiany cukier puder, a następnie utrzyj wszystko na gładką masę. Dodaj żółtka i wszystko zmiksuj. Teraz wsyp przesianą mąkę i szybko zagnieć ciasto, a następnie zawiń je w folię spożywczą i włóż do lodówki na pół godziny. Po tym czasie rozgrzej piekarnik do 180 st., a blachę do pieczenia wyłóż papierem. Przygotuj stolnicę – oprósz ją mąką i rozwałkuj na niej schłodzone ciasto.Teraz przy pomocy foremki lub szklanki wykrawaj większe kółka. W połowie kółeczek wytnij mniejsze otworki. Wszystkie ciasteczka poukładaj na blaszce i piecz przez 10-15 min na jasnozłoty kolor. Po wystudzeniu posmaruj kółeczka dżemem i przykryj je tymi z okienkiem. Na koniec posyp gotowe ciasteczka cukrem pudrem Smacznego!

„Gra z kartką i ołówkiem”

Poniżej zamieszczam grę, do której potrzebujesz tylko kartki i ołówka.

Statki/okręty

Rysujemy kwadratowe plansze 10×10 kratek. I oznaczamy je symbolami: poziomo – 1-10, pionowo
A-J. Następnie na polu umieszczamy statki 4 jednomasztowce, 3 dwumasztowce, 2 trzymasztowce
i 1 czteromasztowiec. Nasze zadanie polega na odgadnięciu, gdzie znajdują się statki przeciwnika. Kto pierwszy ‚zatopi’ wszystkie statki – wygrywa. Poniżej zamieszczam szablon.

Lepienie z plasteliny to fajna zabawa pobudzająca waszą wyobraźnię.

Przypominam:

• plastelina pod wpływem ugniatania i ciepła dłoni mięknie i staje się niezwykle plastyczna

• przy pracy z plasteliną używamy podkładki na przykład tekturki

• wykorzystując nóż lub wykałaczkę zachowaj szczególną ostrożność

•lepienie z plasteliny daje mnóstwo frajdy…

• po zajęciach umyj dokładnie ręce i oczywiście posprzątaj!

Jak wykonać plastelinowe zwierzątko?

Poniżej znajdziecie link  „Jak wykonać plastelinowe zwierzątko?”

Miłej zabawy☺☺

Serdecznie Was pozdrawiam.  Do zobaczenia!

Justyna Wrzesińska- Nowak