Bezpieczeństwo podczas wakacji

Dzień dobry

Drodzy Uczniowie, Kochane Świetliczaki chcę przekazać trochę informacji o bezpiecznym spędzaniu wakacji na koloniach, obozach i w domu oraz informację na temat obrzędów nocy Świętojańskiej. Zapraszam.

• Bezpieczeństwo dzieci na koloniach i w domu:

• Korzystamy z ważnych telefonów w sytuacjach zagrażających zdrowiu lub życiu, przypominamy numery alarmowe:

Ważne numery telefonów

Podróżujesz? Te numery musisz mieć w komórce!

Wpisz je od razu, żebyś nie przypomniał sobie o nich za późno…

PODSTAWOWE NUMERY ALARMOWE

112 – ogólnoeuropejski numer alarmowy, wspólny dla wszystkich służb ustawowo powołanych do niesienia pomocy, przy czym w Polsce zaleca się jednak w miarę możliwości bezpośrednie dzwonienie do odpowiednich służb, czyli:

997 – Policja

998 – Straż pożarna

999 – Pogotowie ratunkowe

ICE – pod taką nazwą w telefonie wpisz osobę, którą należy powiadomić w razie Twojego wypadku (z ang. In Case of Emergency – w razie wypadku)

NUMERY PRZYDATNE W GÓRACH I NAD WODĄ:

601 100 100 – WOPR (Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe); numer ratunkowy nad wodą

601 100 300 – TOPR i GOPR (Tatrzańskie oraz Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe); numer ratunkowy w górach tylko w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia

• Jak zachowywać się w podróży, na dworcu, w pociągu, samolocie:

• Pakujemy wakacyjny plecak- co jest niezbędne w podróży:

Poznajemy zwyczaje Nocy Świętojańskiej:

Noc Świętojańska – najkrótsza noc w roku

Święto to obchodzone było w czasie nastania najkrótszej w ciągu roku nocy, czyli z 23 na 24 czerwca i w następujący po niej (24 czerwca) dzień, który wyróżnia spośród wszystkich innych tym, iż okres między wschodem a zachodem słońca jest najdłuższy. Obchody świętojańskie zaczynano już w dzień poprzedzający święto upamiętniające św. Jana, czyli innymi słowy w wigilię dnia św. Jana. Ludzie gromadzili się na wzgórzach i polanach leśnych, by tam rozpalać wielkie ogniska, które zwano sobótkami. Określenie to po raz pierwszy użyte zostało w XIII wieku. Wtedy to na świętej górze Ślęży znany i praktykowany był zwyczaj rozpalania w celach obrzędowych ogni (sobótek).  Dlatego też owa góra okrzyknięta została mianem Sobótki.

obchodach świętojańskich nie tylko ogniska spełniały ważną rolę. Obok nich znaczący był również  mityczny kwiat paproci, który otoczony jest legendą. Według niej kwiat ten posiadał niezwykłą umiejętność. Gdy tylko zapadał zmrok od owej paproci zaczynało bić wyjątkowe, nigdy wcześniej nie spotykane światło. W czasie trwania tej szczególnej nocy jaką jest noc świętojańska obok mitycznego kwiatu paproci magicznych właściwości nabierały również i inne rośliny. Wśród nich znajdowały się m.in.: bylica, piołun, dziurawiec, nazwany z tego powodu często świętojańskim zielem, mięta, ruta, biedrzeniec, czarny bez, gałązki i liście leszczyny.

Jednak najważniejszym zwyczajem, który zachował się do naszych czasów jest puszczanie na wodę kolorowych wianków. Była to czynność wykonywana przez znajdujące się na wydaniu dziewczęta. Wiły one z różnych polnych i ogrodowych kwiatów, takich jak chabry, maki, rumianki, ruty czy też z róż wianki, które były symbolem panieństwa. Przywiązywano je do deseczki, do której wcześniej przymocowano świeczkę. Tak przyrządzony wianek puszczały na wodę. Często biegły za nimi, by obserwować jak płyną. Czasem dziewczęta zdecydowały się, by puścić po dwa wianki. To jak przesuwały się na wodzie miało wielkie znaczenie. Wielką i szczerą miłość, szybkie zamążpójście oraz długie i szczęśliwe życie wróżyło to, gdy oba wianki szybko oddalały się od brzegu, płynęły równo z prądem wodnym, podpłynęły blisko siebie lub zostały wyłowione przez tego jedynego, ukochanego młodzieńca. O takim rezultacie marzyła każda puszczająca wianki dziewczyna.

Życzę bezpiecznych i miłych wakacji!

Pozdrawiam Was serdecznie. Do zobaczenia!

Agnieszka Malesa