Propozycje zabaw na czas zawieszenia zajęć w roku szkolnym 2020/21

Drogie Świetliczaki ! Na czas zawieszenia zajęć stacjonarnych proponuję Wam zabawy w kreatywność z mamą, tatą, rodzeństwem

Szanowni Rodzice, dzieci poznające świat w sposób kreatywny cechują się większą pewnością siebie, otwartością na świat oraz łatwiejszą i lepszą komunikacją z innymi niż dzieci edukowane w sposób tradycyjny. Dzieci te również mniej chorują, ponieważ myślą pozytywnie, co wpływa na ich lepsze samopoczucie. Nie boją się wyzwań i wierzą we własne siły i działanie, dzięki czemu nie kumulują skutków stresu      i zdecydowanie mniej go odczuwają. Dlatego tak ważne jest kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem oraz stymulowanie i gimnastyka mózgu już od najmłodszych lat. Ważne jest też, aby twórczość, zwłaszcza spontaniczną, nagradzać i zachęcać do dalszej zabawy.

1. Bądź mówcą

Każda rozmowa czy wymiana poglądów zmusza nas do myślenia, a czy będzie to twórcze, czy odtwórcze, zależy od pytań. Dlatego bawmy się i wykorzystujmy wyobraźnię, mów np. „wyobraź sobie, że jesteś kolorem, drzewem, nad morzem…”.

Wizualizacje wyobrażeniowe pobudzają naszą kreatywność. Ważne, by były one dopasowane do wieku dziecka i by traktować się na równi, na zasadzie relacji partnerskich.

2. Bądź projektantem

Użyjcie rzeczy znajdujących się w zasięgu ręki, np. koca, ręcznika, pieluszki tetrowej, twórzcie, puśćcie wodze fantazji i kreujcie modę, urządzajcie dom, zróbcie oryginalny kubek dla taty czy korale dla mamy. Wszelkie ćwiczenia plastyczne sprzyjają rozwojowi wyobraźni oraz kreatywności. Nietypowe wykorzystanie przedmiotów, bo przecież kubek może być i doniczką, i mieszkaniem dla małego misia, sprzyja rozwijaniu potencjału artystycznego dziecka oraz twórczego myślenia.

3. Bądź architektem

Budujcie wymyślne budowle, łączcie różne klocki i faktury ze sobą. Twórzcie mapy skarbów. W pokoju zbudujcie namiot znajdujący się w dżungli lub na plaży. Rozwijajcie swoją wyobraźnią oraz pamięć sensoryczną. Wykorzystujcie wszystkie przedmioty z otoczenia, ucz się ich na nowo.

4. Bądź scenarzystą i aktorem

Twórzcie bajki, odgrywajcie scenki, czytajcie opowieści, wymyślajcie nowe zakończenia, nowych bohaterów, bawcie się słowami i poznajcie świat na nowo, rozwijając swoją kreatywność.

5. Bądź muzykiem

Bawcie się muzyką, słuchajcie piosenek, grajcie na instrumentach zrobionych przez siebie. Łamcie stereotypy, nauczcie się wykorzystywać inaczej niż dotychczas akcesoria muzyczne. Motywujcie wyobraźnię do działania.

6. Czasami się ponudźcie

Często, żeby rozpocząć etap twórczy, najpierw trzeba się wyłączyć, troszkę ponudzić, by na nowo odkryć w sobie pokłady nieznanych wcześniej możliwości twórczych.

Kreatywne zabawy z dzieckiem - Pomysłowe malowanie

Zatańcz ze mną – zabawa muzyczno-ruchowa

Dziękuję Szanownym Rodzicom za czas poświęcony dzieciom. Życzę przyjemnej i radosnej zabawy.

Urszula Karazja