Andrzejkowe zabawy

Dzień dobry! Drodzy Uczniowie, Kochane Świetliczaki,chcę przekazać trochę informacji na temat tradycji i zwyczajów andrzejkowych.
Zapraszam!

Andrzejki to wieczór wróżb, który przypada na noc z 29 na 30 listopada. Andrzejki, potocznie nazywane też ostatkami, stanowią ostatnią okazję do zabaw. Po ostatniej szalonej nocy bowiem nadchodzi adwent, w którym kościół zakazuje urządzania hucznych zabaw.

Andrzejkowe zabawy

1.    Wróżba z wosku.

Lanie wosku i odczytywanie z kształtu woskowej formy, co kogo czeka w przyszłym roku (z pomocą rodziców).

2.    Zabawa ,,Wiązanie butów”.

Dzielimy się na dwie grupy. Wszyscy mają zdjęte buty. Na znak rodzica dzieci przechodzą na stronę przeciwnika i w przeciągu 3 minut wiążą sznurowadła w ich butach. Następnie na kolejny znak rodzica przechodzą na swoją stronę i w przeciągu 3 minut rozwiązują buty i ładnie je układają. Wygrywa grupa, która zrobi to szybciej.

3.    Wróżba z wirującą butelką.

Na tekturowym kole wydzielamy 6 pól, na każdym umieszczamy jedną przepowiednię. Uczestnik zabawy kreci butelką i odczytuje wróżbę – tą którą wskazuje szyjka butelka np.:

- czeka cię niespodziewany wyjazd;

- czeka cię wizyta u stomatologa;

- niebawem dostaniesz piękny prezent;

- czeka cię miła niespodzianka;

- zaprzyjaźnisz się z nową osobą;

- wygrasz nagrodę pieniężną.

4.     Zabawa ,,Szpilki”.

Potrzebne jest 7 lub 13 szpilek. Włóż je kubka, potrząśnij i wysyp na stół przykryty obrusem. Następnie odczytaj, jakie literki zostały utworzone przez rozsypane szpilki. Oto ich znaczenie:

A  - przed tobą podróż lub przeprowadzka;

E  - pomyślność w szkole;

H  - szczęście w życiu;

K  - powodzenie w przyjaźni;

L  - zachowaj ostrożność;

M - wyjątkowy czas na zmianę swojego wizerunku;

N - dobra passa w najbliższej przyszłości;

T - pomoc oddanych przyjaciół;

W - nowa przyjaźń;

V - ktoś będzie chciał się z tobą spotkać;

X – spełnią się twoje najskrytsze marzenia.

5.    Zabawa ,,Wstań – usiądź”.

Wszyscy uczestnicy zabawy siedzą w kręgu na krzesłach. Prowadzący podaje komendy, które należy wykonywać odwrotnie Na komendę: wstań – wszyscy siadają. Na komendę: usiądź – wszyscy wstają. Prowadzący, dla zmylenia, wykonuje komendy poprawnie. Kto się pomyli, przejmuje rolę prowadzącego i prowadzi zabawę dalej.

6.    Andrzejkowe zagadki:

Życzę udanej zabawy!

Pozdrawiam Was serdecznie. Do zobaczenia!

Agnieszka Malesa