Zbliża się czas Świąt Wielkanocnych
Drodzy uczniowie! Zbliża się czas Świąt Wielkanocnych
Chcę wprowadzić Was w świąteczną atmosferę, zapraszam do zapoznania się z ciekawymi zajęciami dotyczącymi tradycji związanych z tym świętem.To dobra okazja do ciekawej i twórczej pracy.
Wielkanoc, to najważniejsze święto obchodzone przez chrześcijan. Osoby wierzące wspominają w tym czasie mękę Jezusa, jego śmierć i czczą zmartwychwstanie. Święta Zmartwychwstania Pańskiego poprzedza Wielki Post, który trwa od środy popielcowej do Wielkiej Soboty.
W Niedzielę Wielkanocną zasiądziemy w gronie rodzinnym do świątecznego śniadania, z tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi. Data Świąt Wielkanocnych została wyznaczona w 325 roku podczas Soboru Nicejskiego.
Ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Jest to święto ruchome, które może wypaść pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.
ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA FILMU – POZNAJCIE ZWYCZAJE WIELKANOCNE:
https://www.youtube.com/watch?v=r-to1UXYMUA
CO POWINNO BYĆ W KOSZYCZKU?
CHLEB - we wszystkich kulturach ludzkości był i jest pokarmem podstawowym, niezbędnym do życia. Gwarantował dobrobyt i pomyślność. Wśród chrześcijan zawsze był symbolem nad symbolami - przedstawia bowiem Ciało Chrystusa.
BARANEK- Najbardziej znamienny symbol świąt wielkanocnych - wśród chrześcijan uosabia zwycięstwo Chrystusa, który jak ofiarny baranek oddał swoje życie za ludzi, by następnie zmartwychwstać i odnieść zwycięstwo nad grzechem, złem i śmiercią.
SÓL- to minerał życiodajny, dawniej posiadający moc odstraszania wszelkiego zła. Bez soli nie ma życia. To także oczyszczenie, samo sedno istnienia i prawdy. Stąd twierdzenie o „soli ziemi", jak to w Kazaniu na Górze powiedział Chrystus o swoich uczniach.
KIEŁBASA- ma zapewnić zdrowie, a także dostatek, bo przecież nie każdy mógł sobie pozwolić na ten szczególny pokarm.
JAJKO- jest symbolem życia i odrodzenia. Tradycja pisanek i dzielenia się święconym jajkiem sięga daleko w przeszłość.
Niedzielę Wielkanocną rozpoczyna poranne bicie dzwonów, zapraszając wiernych do kościoła i ogłaszające radosną wiadomość, że Chrystus zmartwychwstał. Msza ta zwana jest rezurekcją i rozpoczyna się o 6 rano. Z tą radosną nowiną, że Chrystus zmartwychwstał, idziemy do domów, by z całą rodziną zasiąść do świątecznego stołu.
W Poniedziałek Wielkanocny polewanie wodą ma znaczenie symboliczne.
Nazywany jest Śmigusem – Dyngusem lub Lanym Poniedziałkiem. Chłopcy oblewali dziewczyny wodą. Na ładne, lubiane dziewczyny wylewano całe wiadra wody.
Podaję Wam link do piosenki „Kłótnia wielkanocna”
https://www.youtube.com/watch?v=TQtfzbZL_vw
Poniżej jest link do wykonania ciekawych prac plastycznych – spróbujcie !!
https://www.arbuziaki.pl/wielkanocne-zajaczki-z-rolek-po-papierze/
Tu „główka pracuje” 😊😊 czas na zagadki wielkanocne:
https://wordwall.net/resource/1309783/logopedia/zagadki-wielkanocne
Pozdrawiam Was serdecznie, życzę radośnie przeżytych Świąt Wielkanocnych.
WYCHOWAWCZYNI ŚWIETLICY
JUSTYNA WRZESIŃSKA- NOWAK